2421/200
Niels Truslew: "De Norske Troppers Bivouacquering [...]". Tryksign. N. T. Sc. Håndkoloreret akvatinte. Lysmål 34 x 44.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2421/168
Gudmund Hentze: Zubajde venter på sin mand, Aladdin Abush-Shamat, men bliver bortført af en ånd. Usigneret. Pen og gouache på pap. Bladstørrelse 22 x 18.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/156
Antonio Zatta: "Il Regno di Danimarca". 1781. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 45,5 x 35.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/155
Erik Dahlbergh: "Urbis Haffniæ". Kort over København. Ca. 1658. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 32 x 40,5. "Sølv"-ramme.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2421/153
Dansk maler, 19. årh.: "Fra Dyrehaven". Utydeligt signeret. Olie på lærred. 22,5 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/152
Jenny Nyström: Pariserinde med tamburin. Sign. Jenny Nyström Paris 1883. Vandfarve og gouache på papir. Lysmål 39,5 x 27.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2421/145
Carl Bloch: “Tornekronet Kristushoved”. Tryksign. Carl Bloch 1881. Koldnålsradering. Pladestørrelse 10 × 8.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2421/124
Ubekendt kunstner, 19. årh.: "Die K.K. Hauptmauth und das Dominikaner-Kloster in Wien". Kobberstik. Lysmål 29 x 34.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2421/112
Johannes Larsen: "Bygevejr i april". Tryksign. monogram, 1906. Radering. Lysmål 24 x 32,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/46
Italiensk maler, 19. årh.: Piberygende fisker. Sign. A. Mamoli, Picco 87. Olie på papir. Lysmål 23 x 16.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2421/34
Ubekendt maler, 19. årh.: Skibsportræt. Utydeligt signeret. Gouache og akvarel på papir. Lysmål 55 x 75.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2421/22
Thorvald Bindesbøll: Samling på ni mindre dekorationsmønstre. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 11 x 11-16 x 22. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK