2420/137
Louis XVI console desserte af mahognyFrankrig, 18. årh.s slutning. H. 85. B. 84. D. 42.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2420/107
Havebænk med stel af sortmalet støbejern og lameller af grønmalet træ. 20. årh. L. 124.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2420/131
Lille Altona Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ og nøddetræ. 18. årh.s slutning. H. 84. B. 39.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2420/125
Dansk Christian VIII piedestalskab af mahogni. 19. årh.s midte. H. 146. B. 68. D. 40.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2420/122
Kinesisk lavt Kang bord af hongmu. Qing-dynastiet, 19. årh.s slutning. H. 27. L. 80. B. 40.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2420/113
Stort dampskibskuffert, sort læder og messing beslag, indvendigt med bøjlestang og skuffer. 20. årh.s begyndelse. H. 65. B. 110. D. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2420/89
Engelsk 'kneehole table' af mahogni, front med talrige skuffer og dør. Antagelig ombygget, 19. årh.s begyndelse. H. 80. B. 130. D. 62.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2420/77
Svane af bemalet kunststen. 20/21. årh. B. 40. L. 57. H. 70.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2420/71
Dansk flisebord af bemalet træ, plade med fliser af fajance dekoreret i blåt. Rokoko form, 19. årh. H. 79. B. 91. D. 65.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2420/41
To par kinesiske hjørnestole af hardwood hvor af et par indlagt med plaketter af marmor. 19. årh.s slutning. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2420/17
Dansk piedestal af bemalet jern med vase af jern. 19. årh.s midte. Piedestal H. 138. B. 50. D. 48. Vase H. 50. B. 45. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2420/11
Kinesisk gennembrudt skab af Hungmu og toppen indlagt med paneler af Yingmu, beslag og lås af messing. 20. årh.s begyndelse.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK