Johannes Senn (f. Basel 1780, d. sst. 1861)
Hospitals portechaisebærer fra det gamle Frederiks Hospital. Sign. Senn fecit 1807. Gouache og pen på papir. Bladstørrelse 25,5×19,5.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 233, 1938 nr. 239. Henry Nexøe-Larsens dennes auktion Bruun Rasmussen 391, 1979 nr. 87.
Let gulnet og med monteringsspor foroven. Undersøgt i rammen.
Bemærk: Emnet er omfattet af Hvidvaskloven. Ved hammerslag på 50.000 kr. eller mere inklusivt salær skal køber aflevere kopi af gyldigt billede-id og adresselegitimation for at få udleveret emnet.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. april 2024
1 bud