2421/287
Stor haveskulptur efter model fra antikken. Hvidmalet kunststen. 20. århundrede. Fremstillet af Papina, Frankrig. H. 182.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2421/284
Svensk vitrineskab af bemalet træ. Barok form, 20. årh. H. 208. B. 102. D. 36.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2421/137
Kommode af gråmalet træ. Empireform, 20. årh. H. 85. B. 83. D. 47.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2421/125
Svensk rokoko kommode af rosentræ indlagt med frugttræ. 18. årh.s midte. H. 82. B. 126. D. 60.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2421/119
"Venus". Stor haveskulptur af hvidmalet kunststen. Sign. i støbningen 'Papina'. 20. årh.s sidste halvdel. H. 182.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2421/113
Kiste af kamfertræ med beslag af messing, senere ikke originalt stel medfølger. 20. årh.s begyndelse. H. 45. H. ink. stel 60. B. 90. D. 40.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2421/107
Langbord af delvist bemalet træ, plade af egetræ. Barok form, 19. årh. H. 76. L. 165. B. 74.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2421/101
Svensk senempire spejl af forgyldt træ og bemalet træ. Bagside med hallstempel. Ca. 1820. H. 84. B. 41.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2421/95
Langbord af fyrretræ, sortmalet underdel, front med to profilerede skuffer, firsidede ben, hvor imellem sprosser. Barok form, 19. årh. H. 80. L. 182. B. 75.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2421/89
Ovalt spejl i ramme af forgyldt træ, dekoreret med sløjfer og bånd. Louis XVI form, 19. årh. H. 98. B. 70.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2421/83
Chatol af hvidmalet fyrretræ med overskab med senere tilføjet gallerikant. Louis XVI form, 19. årh.s midte. H. 210. B. 108. D. 52.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2421/77
Chatol med overskab af blåmalet egetræ og fyrretræ. Louis XVI form, 19. årh.s midte. H. 211. B. 112. D. 63.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2421/71
Queen Anne spillebord mahogni. England, 18. årh.s begyndelse. H. 75. B. 78. D. 39/78.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2421/65
Et par barok kaminbukke af malm. 18. årh. H. 60. B. 32. (3).
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2421/59
Et par armstole af mørkbejdset egetræ. Barokform, ca. 1900. (2).
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2421/53
Flamsk barok kabinet af ibenholt og eboniseret træ. Ca. 1680. H. 135. B. 90. D. 46.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2421/47
Lorenz Nielsen: Sønderjysk Louis XVI chatol. Danmark, 18. årh. H. 220. B. 114. D. 55.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2421/41
Øreklapstol i engelsk stil betrukket med brunt læder, sæde med pude, ben af mahogni. George III stil, ca. 1920. H. 106. B. 80. D. 80.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2421/35
Victoriansk bergere af mahogni, udskåret med ornamentik, polstret sæde og ryg med dybhæftede kanpper, spolehjul af messing. England, 19. årh.s slutning.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/29
Strandstol, model "Sild", med brun- og hvidstribet betræk. Ca. 2012. H. 160. B. 118. D. 81.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2421/23
Stor dansk rokoko armstol af senere forgydlt træ. 18. årh.s midte.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2421/17
Dansk Louis XVI hjørneskab af mahogni. København, 18. årh.s slutning. H. 263. B. 109. D. 60.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2421/11
Victorian konversations sofa af mahohni dekoreret med udskæringer, betræk i sæde og ryg af sort læder. England 19. årh.s midte. L. 117.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK